Blog > Komentarze do wpisu

Autostradowa obwodnica Wrocławia jendak za darmo

Ministerstwo najpierw zarządziło opłaty za obwodnicę Wrocławia, a teraz samo przyznaje, że ich pobieranie... będzie niemożliwe

Autostradowa Obwodnica Wrocławia bezpłatna inaczej

Otwarcie wszystkich odcinków Autostradowej Obwodnicy Wrocławia planowane jest na czerwiec 2011r. FOT Źródło: gazeta.pl, Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta

Przynajmniej do 2015 roku nie będziemy płacili za przejazd autostradową obwodnicą Wrocławia. A i po tej dacie opłaty wcale nie są pewne. Wprawdzie nie jest to skutek protestów wrocławian, ale bałaganu w urzędach. Dla kierowców liczy się jednak efekt.

Choć pobieranie opłat nakazuje rozporządzenie przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury, to sami jego autorzy z resortu przyznają, że przepisy te będą na razie martwe. Chodzi o bramki do poboru opłat, których nie ma i... szybko nie będzie.

- Obwodnica Wrocławia nie będzie przystosowana do poboru opłat i jakiekolwiek jej dostosowanie do takiego poboru jest dziś czymś trudno wyobrażalnym, jeżeli w ogóle możliwym. To ze względu na koszty, ale i z powodów inżynieryjno-technicznych - mówi Jarosław Waszkiewicz, dyrektor departamentu dróg i autostrad w ministerstwie.

Aby bramki można było ustawić, autostradę trzeba przeprojektować i przebudować. A to nie takie proste. - Wiązałoby się to też z koniecznością wykupu dodatkowych gruntów, uzyskaniem odpowiednich pozwoleń i przetargiem - wylicza Robert Radoń, szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu.

- Budowa tradycyjnych bramek może potrwać około pięciu lat - ocenia Daniel Czaja, szef firmy Strabag, budującej jeden z odcinków naszej obwodnicy. - Jednak bramki to dziś dość przestarzałe rozwiązanie - dodaje. Po 2015 r. we wszystkich krajach unijnych ma już działać system elektronicznego poboru opłat. Jego wprowadzenie we Wrocławiu nie wymagałoby już tak gruntownej przebudowy drogi.

W resorcie dają do zrozumienia, że to, czy kiedykolwiek w ogóle będziemy płacili za obwodnicę, zależy m.in. od zainteresowania nią kierowców. To dobra wiadomość dla wrocławian. Ale nie zmienia ona faktu, że przepisy o opłatach - choć na razie martwe - będą uchwalone. A nie to obiecywali nam politycy, także premier Donald Tusk.

30 tys aut dziennie ma przejeżdżać autostradową obwodnicą

Źródło: Gazeta Wrocławska

 

poniedziałek, 10 stycznia 2011, neokumizmohal

Polecane wpisy

Komentarze
ipolisa
2012/07/10 15:12:57
Poprawcie literówkę w tytule bo razi po oczach. :)
-
2013/12/10 13:31:30
W sumie dobra decyzja, bo miasto jest faktycznie odciążone. Gdyby nie była ona darmowa, wiele osób by się na nią nie ruszyło, dobrze jednak, że większość spedycji wyniosła się z miasta. Jeszcze tylko ujednolicony program do PIT i moje główne postulaty zostaną wypełnione :)
-
jacentywroclawski
2015/11/02 08:40:49
Chyba jednak za darmo na szczęście - obwodnice mają być za darmo :)