Tagi
wtorek, 20 maja 2008

Mostostal Warszawa i Acciona podpisały dzisiaj umowę na realizację mostu. Oznacza to że nie ma już żadnych przeszkód w rozpoczęciu budowy najważniejszej cześci AOW.

Poślizg w tym przypadku jest podobny jak poślizg w rozwiązaniu przetargu na nowe autobusy dla Wrocławia czyli rok. Konstrukcja ma powstać ma już za 2,5 roku. Most ma być największą tego rodzaju konstrukcja w Polsce (most pylonowy) i być trzy razy dłuży od milenijnego! Sama wysokość pylonu będzie większa niż wyburzonego niedawno poltegoru! Aż ciężko to sobie wyobrazić. Jadąc mostem będzie można obserwować wrocławski stadion piłkarski.

Poza tym z inwestycji na euro2012 pozostanie nam tylko wybudowanie pozostałych - drogowych odcinków AOW, wybudowanie stadionu, nowej lini tramwajowej 'plus' na maślice, nowej stacji kolejowej pomiędzy praczami a kuźnikami, dokończenie obwodnicy śródmiejskiej, wyremontowanie dworca głównego oraz wymyślenie nowej lokalizacji dla lotniska i wybodowanie go w niej. Ale co tam ... zdążymy! :)

źródło: gazeta.pl

poniedziałek, 19 maja 2008

Każdy kto mieszka we wrocławiu i rozgląda się czasami wokoło siebie idąc przez centrum wie że ulica piłsudskiego obok ulicy kołłątaja to jedna z najbardziej zaniedbanych ulic w centralnej części miasta. O ile ulica kołłątaja jest ulicą na której wszystkie place po wyburzonych/zbombardowanych kamienicach zostały zabudowane innymi budynkami (w jak beznadziejny sposób to już temat na osobną notkę) o tyle ulica piłsudskiego i równoległa do niej bogusławskiego to istny pomnik po wojnie.

Idąc przez piłsudskiego od strony dworca PKP można sobie tylko wyobrazić jak wyglądała ta ulica przed wojną. Gdzieniegdzie stojąpojedyńcze kamienice które nam w tym pomagają. Szokuje mnie to że przez 50 lat w centrum miasta istniała sobie ulica w 60% niezabudowana i nikt się nią nie interesował (chociaż pod tym względem łąka pomiędzy byłym poltegorem i hotelem wrocław powinna mnie uśmiercić). Prawdę mówiąc po południowej stronie ulicy jest wiecej pustych placów niż kamienic. Przez bardzo bardzo długi czas zastanawiałem się jaka jest przyszłość tej ulicy. Czy odzyska ona dawną przedwojenną świetność?

Poszukałem trochę i znalazłem kilka interesujących rzeczy którę bedę przedstawiał w miarę prezentowania swojej wizji zabudowy i wykorzystania potencjału tej ulicy .... bo u ważam że ulica ta właśnie przez pokłady niezagospodarowanej przestrzeni ma potencjał w rozwoju jak mało która w centrum! Nie ukrywam że stała się moim oczkiem w głowie.

Przyjżyjmy się zatem mniej lub bardziej hipotetycznym scenariuszom jej zabudowy. I tak zaczynając od dworca PKP na skrzyżowaniu piłsudskiego i kołłątaja jest wręcz genijalnie usytułowany placyk do zabudowy - najlepiej pod jakis hotel lub gigantyczny hostel. Budynek taki byłby niepowtarzalną szansą na odświerzenie okolicy (dosłownie i architektonicznie). Mogła to by być też galeria handlowa ale musiałaby być zupełnie różna od tych banalnych architektonicznych klocków które się ostatnio stawia (patrz przykład pasaż grunwaldzki od strony Skłodowskiej-Curie - co to ma ***wa być???). Wracając do naszej działki - usytułowanie w centrum i bliskość dworca PKP to sa jej niezaprzeczalne zalety. A wady? No cóż ... trzeba by wyburzyć kilku osobom te peerelowskie sklepiki. No i tutaj klops. Poniżej moje koncepcje wykorzystania przestrzeni na tej działce. Na początek koncepcja zielona:

Nie znam planów zagospodarowania przestrzennego tej działki o ile w ogóle takie istnieją. Nie wiem tez do kogo należy teren. Jeżeli te niskie sklepiki stojące na tej działce jedynie dzierżawią tylko to miejsce to może istnieje jakaś szansa na inną jej zabudowę w przyszłości. Koncepcja zielona jest nieco minimalistyczna.

 

 

18:39, neokumizmohal , Remaining
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 maja 2008

Już od kilku dni wiadomo że nadzieje na przeobrażenie największej łąki w południowej części wrocławia w polski manhattan pozostaną tylko nadziejami. Hiszpański Grupo Prasa - właściciel działki pomiędzy przyszłym Sky Tower i Hotelem Wrocław zdecydował że zamiast kilku wysokościowców postawi tam wielofunkcyjny kompleks o niskiej wysokości. Powod?? Podobno chodzi o cień - bez komentarza.

Z pierwotnych planów podobno nie pozostało nic. A nowe wizualizacje które nie są jeszcze ostatecznym projektem a tylko przedstawieniem koncepcji są mocno rozczarowujące. Moim zdaniem działka o takim potencjale leżąca tak blisko centrum powinna zostać zagospodarowana z większym rozmachem. Puki co wygląda to tak jakby Grupo Prasa na gwałt chciała zmienić koncepcję i przygotowuję nową na kolanie. A czasu nie pozostało już wiele bo na postawienie szkieletu budowli inwestor ma około 2,5 roku.

Stara koncepcja która moim zdaniem jest o wiele ciekawsza i spojniejsza:

widok z przyszłego sky tower

widok z galeriowca

widok z lotu ptaka w kierunku południowym

 

A oto nowa koncepcja:

 

Po cichu mam nadzieję że ostateczna koncepcja zostanie jeszcze skorygowana. Nawet jeżeli nie wystrzeli w górę to przynajmniej zostanie poprawiona kompozycyjnie. A zdanie że ta nowa koncepcja jest zła kompozycyjnie mam nie tylko ja.

Zródło: wieżowce i gazeta.pl

10:27, neokumizmohal , Nowe budynki
Link Komentarze (1) »
W tym blogu najbardziej będę przyglądał się inwestycjom budowlanym (biurowce, hotele, apartamentowce, wysokościowce itp) i infrastrukturalnym (nowe drogi i obwodnice, remonty drog, linie kolejowe i tramwajowe) we Wrocławiu. Mniej architekturą i rozplanowaniem przestrzeni. W gruncie rzeczy to wszytko i tak moim zdaniem mieści się w szeroko pojętych terminach - architektura i infrastruktura. Enjoy!
09:49, neokumizmohal
Link Dodaj komentarz »