Tagi

Nowe budynki

wtorek, 04 stycznia 2011

Przy ulicy Dmowskiego, na Kępie Mieszczańskiej, za dwa lata powstanie galeria medyczna.

Wrocław: Gabinety, miniszpital i hotel na Kępie Mieszczańskiej?

Tak będzie wyglądała galeria medyczna przy ulicy Dmowskiego na Kępie Mieszczańskiej (© wizualizacja inwestora)

- Takiego miejsca we Wrocławiu jeszcze nie ma i dlatego inwestor zdecydował się na budowę - powiedział nam Michał Szczepaniak z biura nieruchomości Jot-Be, które zajmuje się sprzedażą lokali w budynku.

Za projektem stoi przedsiębiorstwo Inter System. Inwestor chce, aby w budynku znalazły się gabinety medyczne różnych specjalizacji. Chodzi o to, by nic się nie dublowało. Wszystko dlatego, aby pacjent mógł załatwić jak najwięcej spraw w jednym miejscu. Podobnie będzie, jeśli chodzi o sklepy ze sprzętem medycznym.

W budynku powstanie również miniszpital (choć możliwe, że będzie ich kilka), który ma mieć kilka łóżek. Zaplanowano,

że w jednej sali będzie jedno lub dwa. Najpewniej jednak szpitale nie będą przeznaczone np. dla osób chorych na zapalenie płuc. Będą raczej nastawione na działalność komercyjną, dla przykładu na operacje plastyczne.

Oprócz gabinetów lekarskich i szpitali w galerii znajdzie się również miejsce dla hotelu. Jaki będzie miał standard i kto zostanie operatorem? Tego jeszcze nie ustalono. Ale najprawdopodobniej hotel będzie czterogwiazdkowy. Na parterze planowana jest również elegancka restauracja.

Dlaczego inwestor wybrał akurat Kępę Mieszczańską? Z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że to centrum miasta, a po wtóre - we Wrocławiu jest niewiele działek, na których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na budowę szpitala.

Prace ruszą na wiosnę przyszłego roku, a budowa powinna potrwać półtora roku. Czy takie miejsca są popularne w Europie?
- Spotykam się z takim pomysłem po raz pierwszy - mówi Marek Moszczyński, szef przychodni Dolmed.
- Co oczywiście nie oznacza, że takich miejsc nie ma. Moim zdaniem trudno jednak mówić o popularności.
Moszczyński podkreśla, że galeria medyczna odniesie sukces pod warunkiem, że świadczenia będą na rozsądnym poziomie cenowym. Tak, by z gabinetów i usług specjalistów nie korzystali wyłącznie majętni wrocławianie.

Źródło: Gazeta Wrocławska

 

czwartek, 30 grudnia 2010

Jesienią 2012 z ul. Świdnickiej zniknie DH Solpol. W jego miejscu powstaną biura i mieszkania.

Wrocław: Solpol zostanie wyburzony. To już pewne

Już za półtora roku Solpol będziemy mogli oglądać tylko na pamiątkowych fotografiach (© Paweł Relikowski)

O tym, że są takie plany, pisaliśmy już półtora roku temu. Teraz zapadła ostateczna decyzja: jesienią 2012 roku zostanie wyburzony dom handlowy Solpol przy ul. Świdnickiej. - Prace rozbiórkowe rozpoczniemy, gdy tylko otwarta zostanie galeria handlowa Śląska, powstająca koło stadionu na Pilczycach - potwierdza mecenas Józef Bir-ka, prawa ręka Zygmunta Solorza-Żaka, wrocławskiego milionera, który jest właścicielem Solpolu i współwłaścicielem piłkarskiego Śląska.

Rozbiórka domu handlowego ma potrwać najwyżej pół roku. Bo już wiosną 2013 roku u zbiegu Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego pojawi się ekipa budowlana. Solorz-Żak nie zamierza bowiem rezygnować z atrakcyjnie położonej działki. - Chcemy wybudować tam większy budynek, bo zagospodarujemy również pustą obecnie działkę za Solpolem - zapowiada mec. Birka. Ten grunt również należy do Solorza-Żaka. Dawniej planowano nawet budowę w tym miejscu Solpolu III, ale ostatecznie plany nie wypaliły.

Nowy budynek nie będzie już centrum handlowym. Na najniższych kondygnacjach powstaną biura, a wyżej - apartamenty. Tylko na parterze będą sklepy. - Ale wyłącznie niewielkie butiki. A do tego stoiska z pamiątkami, bo ulicą Świdnicką spaceruje wielu turystów - tłumaczy Birka. Budowa nowego gmachu ma potrwać około 1,5 roku. Oznacza to, że budynek będzie gotowy najwcześniej w 2014 roku. Choć Solpol, gdy powstawał, był mocno krytykowany, decyzja Solorza-Żaka o rozbiórce zasmuciła wielu wrocławskich architektów.

- Solpol był znakiem czasu - mówi Piotr Fokczyński, dyrektor wydziału architektury w urzędzie miejskim. - To jeden z najodważniejszych i najciekawszych projektów w powojennym Wrocławiu. Pokazuje, że nie baliśmy się nowych rozwiązań - argumentuje.

Wtóruje mu znany wrocławski architekt Zbigniew Maćków, autor m.in. projektu rozbudowy domu handlowego Renoma. - Gdyby to ode mnie zależało, raczej starałbym się budynek odnowić. Solpol to ciekawy przykład postmodernizmu - mówi Maćków.

Solpol będzie pierwszym tak młodym budynkiem we Wrocławiu, który zostanie wyburzony. - Nie przypominam sobie innego przykładu tak szybkiego zrównania z ziemią jakiegokolwiek budynku - mówi Fokczyński.

Dom handlowy przy Świdnickiej powstał osiemnaście lat temu, w 1992 roku. Mimo młodego wieku ząb czasu już go jednak nadgryzł: pojawiła się rdza, a ceramiczne płytki, z których stworzona jest elewacja, łamią się i odpadają. W piwnicach Solpolu działa dziś jedynie sklep papierniczy i z odżywkami dla sportowców. Wyżej są banki i biura.

A przecież na początku swego istnienia Solpol, supernowoczesny na ówczesne czasy dom handlowy, był wręcz oblegany przez wrocławian.

Solpol II (dziś już S-2) zostaje

Na fali sukcesu pierwszego Solpolu po drugiej stronie ulicy Świdnickiej powstał jego młodszy "brat": Solpol II został otwarty w 1999 roku. Zygmunt Solorz-Żak wybudował go wspólnie z innym wrocławskim biznesmenem Andrzejem Ruską. Dziś to Rusko jest jedynym właścicielem tego budynku. Solpol II nie miał jednak tylu klientów, co jego starszy brat. Dlatego w 2007 roku budynek jednak został zamknięty i przebudowany. Zniknęły z niego sklepy, a w ich miejsce pojawiły się biura. W przypadku Solpolu II (budynek zmienił nazwę na S-2) właściciel nie planuje wyburzenia.

Źródło: Gazeta Wrocławska

 

 

środa, 22 grudnia 2010

Pasaż Grunwaldzki zostanie rozbudowany. Deweloper Echo Investment, którego właścicielem jest kielecki milioner Michał Sołowow, właśnie kończy prace projektowe.

http://img.naszemiasto.pl/grafika2/nowy/e0/03/4d0a590279d4f_o.jpg

- Wszystkie szczegóły poznamy w poniedziałek - ucina Wojciech Gepner, rzecznik prasowy Echo Investment.

Jak na razie, wiadomo tylko, że nowy budynek powstanie tam, gdzie dawniej działało targowisko. A więc między ulicami Reja i Curie-Skłodowskiej.
W środku mają być nowe powierzchnie handlowe (najprawdopodobniej zajmą je sklepy z odzieżą), ale także biura, których teraz w Pasażu nie ma.

Czy to dobry pomysł?
- Uważam, że świetny - mówi Leszek Michniak, prezes Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości. - Dzięki temu wzmocni się rola prawobrzeżnego Wrocławia. Jak na razie, to nie ma tu tylu powierzchni biurowych, ile być powinno.

Michniak dodaje, że Pasaż Grunwaldzki jest też świetnie skomunikowany z resztą miasta. Obok jest rondo Reagana (węzeł przesiadkowy MPK), a w samym budynku utworzono aż 1400 miejsc parkingowych.

Budowa ma ruszyć wiosną przyszłego roku. Otwarcie nastąpi w drugiej połowie 2012 r. Pasaż, po zakończeniu prac, stanie się dwa razy większy od Galerii Dominikańskiej. Jednak nadal największym centrum handlowym w mieście będzie Magnolia Park. Przypomnijmy, że gigant z ul. Legnickiej również planuje wiosną wystartować z budową.

Źródłó: Gazeta Wrocławska

Wizualizacja: wizualizacja inwestora

 

 

Działka przy pl. Wróblewskiego, między Traugutta, Pułaskiego a Hauke – Bossaka (chodzi o to klepisko na wysokości przystanku tramwajowego, na którym obecnie kwitnie handel) ma 8,7 tys. mkw. Pójdzie pod młotek w pierwszym kwartale przyszłego roku. To pierwszy fragment wymyślonego przez miejskich planistów pl. Społecznego


Na terenie przy pl. Wróblewskiego mogą się znaleźć punkty usługowe, handel (ale nie wielkopowierzchniowy) czy mieszkania. Wprawdzie adres jest Wróblewskiego, ale to część wymyślonego przez miejskich planistów nowego pl. Społecznego.
Ten teren ma się całkowicie zmienić (możecie to zobaczyć na ilustracji). Miejsce estakad zajmie kilkanaście nowych budynków w tym – vis-a-vis wylotu z mostu Grunwaldzkiego, na przedłużeniu Osi Grunwaldzkiej – galeria handlowa.

Po przebudowie powstanie tutaj tunel wzdłuż rzek (zamiast, jakby to logika wskazywała pod nimi), którym przejedziemy od mostów: Pokoju i Grunwaldzkiego (wjazdy będą po południowej stronie Odry, co oznacza, że najpierw kierowcy przejadą most, a dopiero potem wjadą do tunelu) aż do skrzyżowania ulic Pułaskiego i Kościuszki. 

Ci, którzy przez plac Społeczny będą chcieli dotrzeć do centrum, dojadą tam przez rondo, które powstanie tuż za mostem Grunwaldzkim, obok urzędu wojewódzkiego. A z niego nową, poszerzoną trasą wzdłuż parku Słowackiego aż do Podwala. To nie nowy pomysł, a odtworzenie przedwojennej trasy cesarskiej.

Źródło: tuwroclaw.com

 

 

Będzie miał 7 kondygnacji nad ziemią i jedną pod nią i 1340 mkw. powierzchni do wynajęcia. Nowy biurowiec przy ul. Legnickiej, w okolicach Magnolii, już się buduje. Ma zostać otwarty w grudniu przyszłego roku.


Biurowiec klasy A przeznaczony jest pod wynajem, ale jeszcze bez konkretnego najemcy.
Stanie w pobliżu jedynej kamienicy w pobliżu torów po południowej stronie ul. Legnickiej, która przetrwała wojnę.


Oprócz zewnętrznego parkingu na 49 samochodów nowy biurowiec firmy OMEX - Stepnowski Sławomir będzie miał garaż z siedmioma stanowiskami.

Termin oddania do użytkowania to grudzień 2011. Powierzchnia: 1620 mkw, z czego tej użytkowej do wynajęcia 1340 mkw. Projektantem budynku jest firma TETERA Projektowanie Przemysłowe.

Źródło: tuwroclaw.com

Wizualizacje inwestora


Miała być drugim - po Sky Tower - co do wysokości budynkiem we Wrocławiu. Po kryzysie została jednak dwukrotnie obniżona. W poniedziałek pokazano, jak teraz będzie wyglądać.
Zdjęcie:  (Wizualizacja inwestora)

Budynek ma powstać przy ul. Sikorskiego, zaledwie kilkaset metrów od wrocławskiego Rynku. Będzie miał 61 m wysokości (o 30 m mniej niż wieża bazyliki św. Elżbiety) i 18 kondygnacji nadziemnych, z czego 15 mieszkalnych.

Parking powstanie pod ziemią, na parterze i pierwszym piętrze. Na parterze, od strony planowanej nadodrzańskiej promenady, planowane są lokale usługowe. Ostatnia kondygnacja będzie techniczna. W planach jest wybudowanie 243 mieszkań i 254 miejsc parkingowych.
Zdjęcie:  (Wizualizacja inwestora)

W porównaniu z pierwotnym projektem zrezygnowano z owalnego przekroju budynku na rzecz projektu na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Bryła budynku będzie ukształtowana kaskadowo, dzięki czemu Odra Tower zyska ponad 1,2 tys. m kw. zielonych tarasów. - Nowy projekt stawia na prostotę i elegancję oraz eksponowanie funkcji mieszkaniowej budynku - wyjaśniała Anna Newerla, z pracowni architektonicznej Walas, która zaprojektowała nowy wieżowiec Odra Tower.

W budynku najwięcej będzie mieszkań dwupokojowych o podwyższonym standardzie. Cztery ostatnie piętra zajmą apartamenty o bardzo wysokim standardzie. Największy z nich ma mieć 114 m kw. Mieszkania będą kosztowały od 6,7 tys. do 16,4 tys. zł za m kw.

Jak wyjaśniają przedstawiciele inwestora - legnickiej spółki Gant Development - ich oferta jest skierowana przede wszystkim dla ludzi na początku drogi życiowej (np. młodej kadry menedżerskiej): singli, rodzin bez dzieci albo najwyżej z jednym,

Według pierwotnego projektu Odra Tower miała mierzyć 137 m wysokości. W marcu Gant Development przejął projekt i zapowiedział zmniejszenie wieżowca do 55 metrów.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
Wizualizacje inwestora

wtorek, 26 października 2010
Powstanie tam kompleks biurowców i być może hotel, a wszystko w otoczeniu zieleni. Wybuduje go warszawska firma Landprop Services I, która za działkę blisko centrum Wrocławia zapłaci 38 mln zł
Dawne Wzgórze Mikołajskie

Dawne wzgórze mikołajskie. Fot. Łukasz Giza
Wzgórze Mikołajskie to ponadsiedmiohektarowa działka między stacją kolejową Mikołajów a centrum handlowym Magnolia, aż po ul. Strzegomską. Jeszcze do niedawna była wzniesieniem, ale dziś, po wywiezieniu stamtąd powojennych gruzów, to płaski teren. Plany miasta związane z tym miejscem zmieniały się kilkakrotnie. Magistrat brał je pod uwagę m.in. przy wyborze lokalizacji dla aquaparku, który ostatecznie stanął przy ul. Borowskiej. Nieudane próby sprzedaży bardzo atrakcyjnej, ale jednak dużej działki przy ul. Legnickiej skłaniały miasto nawet do podzielenia jej na kilka mniejszych. Pomysłu jednak nigdy nie wprowadzono w życie.

Po raz pierwszy wzgórze wystawiono na sprzedaż w listopadzie 2008 roku z ceną wywoławczą 55 mln zł. Do przetargu zgłosiły się dwie spółki, ale mimo że wpłaciły wadium, żadna z nich nie wzięła w nim udziału. Potem zaczął się kryzys gospodarczy i szanse na sprzedanie terenu o tak dużej powierzchni zmalały do zera. Nie powiódł się więc przetarg z listopada 2009 roku, gdy cenę wzgórza obniżono do 44 mln zł, ani ten sprzed czterech miesięcy, kiedy za działkę proponowano już mniej niż 41 mln zł. Inwestorów nie zachęciła nawet prezentacja terenu na prestiżowych Międzynarodowych Targach Nieruchomości w Cannes.

Chętny na wzgórze znalazł się dopiero teraz. Działkę za 38 mln zł kupi warszawska firma Landprop Services I, która wygrała piątkowy przetarg. Spółka jest powiązana kapitałowo ze SwedeCenter specjalizującym się w budowie biurowców. W Polsce postawiło ono m.in. Cracovię Business Center oraz warszawskie N21 i University Business Center, a teraz przymierza się do postawienia kolejnego biurowca - Warszawa Business Garden.

Podobne plany spółka ma wobec działki przy Legnickiej. - Postawimy tu park biznesowy - Wrocław Business Garden. Będzie to kilka budynków biurowych i być może także hotel - opowiada Harald Müller z Landprop Services I. - Wszystko otoczy zieleń - drzewa i krzewy. Będzie podobny do naszego warszawskiego kompleksu, choć nie dokładnie taki sam. Na razie nie mamy jeszcze szczegółowych planów. Pierwsze wizualizacje pojawią się dopiero w połowie przyszłego roku.

Biurowce mają sięgać około 55 metrów, choć niewykluczone, że firma zdecyduje się też na wyższe budynki, bo zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego może tam postawić konstrukcje do 100 metrów wysokości. Na wybudowanie kompleksu spółka ma cztery lata od nabycia działki.

Wrocław Business Garden spowoduje, że część miasta ograniczona ulicami Legnicką, Strzegomską i Robotniczą może stać się centrum biznesowym Wrocławia. Już dziś stoją tam m.in. Millennium Tower II i Wrocławski Park Biznesu, a w planach jest budowa kilku kolejnych biurowców.

- Taka koncentracja może być korzystna. Zresztą przy tak atrakcyjnej lokalizacji inwestor, który postawi w tym miejscu biurowce, nie będzie musiał bać się o klientów - komentuje Zofia Stobniak z firmy Optimax Nieruchomości. - Legnicka ma też świetny dojazd. Są dwupasmowa droga, autobusy i stacja kolejowa, a będzie szybki tramwaj i obwodnica. Trudno o lepszy teren. Poza tym Wrocław potrzebuje nowych biurowców, bo przyciąga coraz więcej inwestorów, którzy szukają dużych powierzchni biurowych.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław


Dzisiejsze wmurowanie kamienia węgielnego pod najnowszy kompleks firmy Skanska - Green Towers oficjalnie umieściło tę budowę na mapie inwestycyjnej Wrocławia. Budynki przy ulicy Strzegomskiej będą najbardziej ekologicznymi nie tylko we Wrocławiu, ale i w Polsce.

Gwarancją tego jest precertyfikacja kompleksu w amerykańskim systemie oceny nieruchomości LEED. Wrocławska inwestycja uzyskała najwyższy z możliwych poziomów - Platinum. Uzyskanie certyfikatu LEED warunkowane jest spełnieniem sześciu kryteriów: racjonalnego zarządzania zasobami - oszczędność wody, wydajność energetyczna, wyborem bezpiecznych materiałów budowlanych i zarządzanie odpadami, jakością mikroklimatu wewnątrz budynku, innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz lokalizacją projektu.

Green Towers, Wrocław

- Najwyżej i najsurowiej oceniane jest zużycie energii i produkcja dwutlenku węgla przyczyniająca się do rozwoju efektu cieplarnianego. Jest to czynnik decydujący aż w 31% o ocenie końcowej - wyjaśnia Katarzyna Zawodna, menadżer ds. środowiska w SPP.

Pomieszczenia biurowe zostaną umieszczone w dwóch dziesięciokondygnacyjnych budynkach o łącznej powierzchni najmu ok. 23 000 m2. Pracownicy firmy wynajmujących powierzchnie w Green Towers będą mieć do dyspozycji garaż podziemny na 325 aut oraz 32 naziemne miejsca postojowe.

Jak zaznacza jednak dyrektor regionalny Skanska Property Poland, Waldemar Olbryk lokalizacja GT może skłonić jej pracowników do bardziej przyjaznych środowisku nawyków: - Dzięki lokalizacji na ulicy Strzegomskiej pracownicy będą mogli w sposób łatwy, korzystając z transportu publicznego czy rowerów, dojeżdżać do pracy.

Podpisy na akcie erekcyjnym złożyli Walemar Olbryk, Piotr Wesołowski, dyrektor oddziału Budownictwa Ogólnego Skanska Wrocław oraz wiceprezydent Adam Grehl. Dokument wraz z dzisiejszymi wydaniami lokalnych dzienników został zamknięty w metalowej tubie i zamurowany.

- Miejsce, w którym powstaje kompleks Green Towers bardzo się rozwija. W promieniu kilkuset metrów powstaje dzielnica biurowa i administracyjna nowoczesnego Wrocławia. Takich obiektów biurowych potrzebujemy, aby najemcy mogli wybierać nasze miasto jako cel swoich inwestycji. Każdy biurowiec traktujemy jak nowoczesną fabrykę, bo staje się on miejscem pracy dla wykształconego wrocławianina - mówił tuż przed podpisaniem aktu wiceprezydent Grehl.

Prace budowlane przy Strzegomskiej 36 rozpoczęły się w kwietniu tego roku. Zgodnie z planami zakończenie pierwszego etapu inwestycji, który obejmuje oddanie do użytku 12 000 m2 powierzchni, przewidziano na wiosnę 2012 roku.


Źródło: tuwroclaw.com

 

czwartek, 07 października 2010

Po wyczerpaniu żmudnych procedur* w Parlamencie Europejskim (PE) i Komisji Europejskiej (KE) oraz sezonie wakacyjnym w instytucjach UE, na początku września ruszyły intensywne przygotowania do otwarcia Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej (BIPE) we Wrocławiu.

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

Druga w Polsce „Ambasada UE” (po Warszawie) ma już zapewniony budżet - od 1 stycznia 2011 r. - i listę potencjalnych lokalizacji, z których wkrótce zostanie wyłoniona jedna.
Obecnie brane są pod uwagę dwa scenariusze dotyczące lokalizacji BIPE: wynajem przestrzeni w jednym z gotowych, nowoczesnych biurowców we Wrocławiu lub - za czym optuję w Brukseli - kupno zabytkowego budynku w centrum miasta pod kompleksowy remont i tymczasowy wynajem pomieszczeń w jednym z biurowców (do momentu ukończenia remontu). Oba warianty wydają się równie prawdopodobne. W procesie wyboru nie ma na razie faworyta, za jakiego wg mediów uchodziła do niedawna kamienica Ośrodka Kultury i Sztuki - usytuowana w Rynku.
Jakie kryteria musi spełniać budynek dla wspólnego biura Parlamentu i Komisji Europejskiej ?
Lokal musi mieć powierzchnię nie mniej niż 700 m2, posiadać wydzielone pomieszczenia biurowe, archiwum, salę posiedzeń i znajdować się w ścisłym centrum. Jako kwestor w Prezydium Parlamentu odpowiadam m.in za BIPE w 27 krajach UE i właśnie zatwierdziliśmy nowe lokalizacje dla Budapesztu, Sofii i Helsinek, zdradzę, że nie były to łatwe wybory. Przykładowo, kilka miesięcy temu Finowie zaproponowali 10 reprezentacyjnych budynków w centrum Helsinek, z trudem uzyskując akceptację jednego, a i tu nie obyło się bez zastrzeżeń, np. dotyczących słabego ruchu pieszych wokół budynku. Bruksela analizuje także takie czynniki jak: „widoczność” biura, dostęp dla osób niepełnosprawnych, zużycie energii czy fakt oddzielenia budynku od innych lokali (ze względów bezpieczeństwa).
Ostateczne decyzje powinniśmy poznać niebawem. Na przełomie września i października br. do stolicy Dolnego Śląska zawita delegacja z UE, która obejrzy zaproponowane budynki i je oceni. Na razie przegląda różne oferty i zapoznaje się z wrocławskim rynkiem nieruchomości, czyli cenami. Czasu na wybór jest niewiele. Biorąc pod uwagę fińskie doświadczenia i wysoką jakość tamtejszych propozycji, Wrocław od razu musi położyć na stole bardzo konkretne oferty. W przeciwnym razie procedura rozciągnie się do kilku miesięcy i wrocławskie BIPE już na starcie nie spełni jednej ze swoich funkcji - pełnej operacyjności na początku 2011 r. - podczas finałowego etapu przygotowań do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (lipiec-grudzień 2011 r.).


Czym jest BIPE?
Biuro Informacyjne jest prestiżowym przedstawicielstwem instytucji unijnych w państwie członkowskim. Do głównych zadań Biura należy m.in.: pomoc w organizacji unijnych wydarzeń (szczytów, konferencji, seminariów), organizacja oraz wspieranie inicjatyw społecznych związanych z Unią Europejską, informowanie o działaniach europosłów w PE.  Ponadto, Biuro Informacyjne prowadzi ścisłą współpracę z mediami, udzielając niezbędnych informacji o tematyce unijnej, deleguje dziennikarzy lokalnych na sesje plenarne do Strasburga, utrzymuje kontakty z Sejmem i Senatem oraz innymi władzami polskimi na szczeblu centralnym.


*Jak Wrocław otrzymał siedzibę BIPE?
W lipcu 2009 r. przedstawiłam inicjatywę powołania w Polsce drugiego Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego (BIPE), ponieważ wszystkie duże kraje Unii takowe już mają. Prezydium PE, dość szybko podjęło pozytywną (budżetową) decyzję, zaś o tym, że biuro będzie we Wrocławiu zdecydowaliśmy wspólnie z pozostałymi polskimi posłami. Konkurentów miał Wrocław wielu, bowiem prawie każdy deputowany uważał, że stolica jego okręgu wyborczego to najlepszy kandydat. Spośród 11 miast ostatecznie do boju stanęły: Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Łódź i Poznań. W tej kolejności, bowiem takie miejsca miasta uzyskały na podstawie kryteriów uwzględniających: ich wielkość, gęstość zaludnienia regionu, obecność ośrodków opiniotwórczych, uniwersytetów itd, brano pod uwagę też istniejącą infrastrukturę : drogi, lotniska (np. połączenia lotnicze z Brukselą) oraz potencjalną atrakcyjność miejsca dla organizacji ewentualnych międzynarodowych szczytów, kongresów, czy targów.
Kraków minimalnie wyprzedzał Wrocław dlatego, że ma bezpośrednie połączenie z Brukselą, a Wrocław tylko z Charleroi (45 km od Brukseli).
Ostatecznie wygrał Wrocław, który wg wyboru rożnych rządów - kilkakrotnie był już "polskim kandydatem do..." Dwa razy bez powodzenia startował do EXPO i  Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT), choć na promocję miasta wydano setki milionów złotych. Teraz Wrocław wygrał "bezkosztowo", a wcześniejsza promocja dzięki temu zaprocentuje.


Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg

Źródło: onet.pl

 

wtorek, 31 sierpnia 2010

Skanska ma 4 lata na zbudowanie biurowca w stanie surowym zamkniętym. Obecnie trwają niezbędne procedury budowlane.

- Jesteśmy zobligowani podpisaną umową, by nieruchomość przy ul. Szczytnickiej 9 powstała w ciągu 4 lat – informuje Nicklas Lindberg, prezes Skanska Property Poland. - Zdajemy sobie sprawę z terminów - już teraz prowadzimy intensywne prace dotyczące zagospodarowania tej działki. Obecnie staramy się uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, co w dalszej kolejności pozwoli nam ubiegać się o pozwolenie na budowę - dodaje.

Najnowsza inwestycja Skanska Property Poland we Wrocławiu zostanie zlokalizowana przy ul. Szczytnickiej 9. Działka, którą deweloper kupił od Urzędu Miasta Wrocław w czerwcu 2010 roku zajmuje powierzchnię ok. 5,800 mkw.

– Jeszcze nie podjęliśmy decyzji dotyczącej projektu architektonicznego, według którego powstanie inwestycja przy ul. Szczytnickiej 9. Jednocześnie umowa kupna/sprzedaży nie określa jaka nieruchomość ma powstać na tym terenie, – zapewnia Waldemar Olbryk, dyrektor regionu południowej Polski w Skanska Property Poland. Według naszych informacji ma to być biurowiec. Przedstawiciele firmy jednak tego nie potwierdzają. – Prowadzimy natomiast rozmowy z miastem oraz wsłuchujemy się w potrzeby przedstawicieli świata biznesu. Wrocław jest miastem dynamicznie się rozwijającym, a naszym celem jest wspieranie tego rozwoju – dodaje.

Do tej pory Skanska Property Poland wybudowała we Wrocławiu biurowiec Grunwaldzki Center, przy rondzie Reagana, a w kwietniu rozpoczęła prace budowlane przy ul. Strzegomskiej 36, gdzie z uwzględnieniem zasad zrównoważonego budownictwa wzniesiony zostanie kompleks biurowy Green Towers.

Jak wszystkie wzniesione przez Skanska Property Poland budynki, również nieruchomość na nowo nabytym gruncie zostanie zrealizowana z wykorzystaniem energooszczędnych technologii i w zgodzie zasadami ekocertyfikacji GreenBuilding i LEED.

Źródło: tuwroclaw.com

 

15:12, neokumizmohal , Nowe budynki
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5